A szaunáról
A szauna szó maga egy fából készült kabint takar. A fával nem égetjük meg magunkat, ezért megengedett a használata olyan szokatlanul nagy hőımérsékleteknél is, amely eléri akár a 100ºC -ot. Fontos ,hogy a levegő elég száraz maradjon, hogy a nagy mennyiségű izzadság egy része el tudjon párologni. Az izzadság hűti a testet és megakadályozza, hogy a bőrünk túl forróvá váljon. Amennyiben ezt a tevékenységi folyamatot felöntéssel megszakítjuk, akkor a forró gőzben testünk ismét izzadni kezd.
A szaunázás második szakasza a test lehűtése. A tüdőt legjobban a külső levegőn hűthetjük, a bőrünket pedig hideg vízzel, vagy a hóban. A szauna tehát egy váltófürdő. Először forró, száraz levegő hatására felmelegszünk, ezt követően lehűlünk hideg vízben és a külső levegőn. A lehűtés ugyan olyan fontos, mint a forró, lazító és nyugtató szauna.
Az előbbiekben felvázolt folyamatot „szauna menetnek” nevezzük, amit a szaunázás során legalább egyszer meg kell ismételni. A rendszeres szauna használók általában három „szauna menetet” ismételnek meg a szaunázás során, amely kb.1½ – 2 órát vesz igénybe.

Finn szauna

Infra szauna

Kombi szauna

Szaunaház
A kültéri szauna egy rendkívűl elegáns, a hagyományos, klasszikus értékeket képviselő építészeti és tervezői alkotás.
Cégünk vállalja a különböző stílusú, méretű és kialakítású kültéri szauna, wellness szaunaház tervezését, gyártását, illetve teljes körű kivitelezését.

Gőzkabin
A gőzkabin egy olyan csempézett helyiség, ahol 35-55 °C hőmérsékletű, magas vízgőztartalmú levegő áll és ebben a tulajdonképpeni gőzben tartózkodunk viszonylag rövid ideig.
Megfelelő használat esetén a gőzfürdő hatékonyan oldja a stresszt, relaxál, felfrissít, javítja az általános fizikai és mentális közérzetet.
A gőzfürdőzés a megfelelő hőmérséklete és tartózkodási idő esetén nagyon élvezetes és relaxáló az egészségünkre is nagyon kedvező hatást gyakorol. A gőz megfelelő használat esetén relaxáló, stresszoldó hatása mellett a télen gyakran előforduló légúti betegségek –torokfájás köhögés, megfázás- kezelésére is kiválóan alkalmas, de a reumás panaszok is enyhíthetőek vele.
A gőzfürdő egyik legnagyobb előnye a bőrre gyakorolt pozitív hatása. Javítja a bőr vérellátását, kiváló száraz, repedezett bőrre.
A nedves, meleg levegő ugyanis serkenti a vékeringést a bőr alatti erekben, hatékonyan tisztítja a pórusokat az elhalt hámréteg és szennyeződések aztán könnyedén eltávoznak egy kis dörzsöléssel. Hasznos a dörzskesztyű mind a gőzben, mind a szaunában, ám még jobb, ha természetes anyagokat, például tengeri sót használunk peelingként. Mindezek hatására gőzfürdőzés után a bőrt puhának, selymesnek, simának és tisztának érezzük.
A szaunában alkalmazott módszer alapvetően megfelel a gőzfürdő esetén is:
- a gőzfürdőbe való első lépés előtt zuhanyozzunk le, hogy a testünkön esetlegesen megtapadt dezodornyomokat eltávolítsuk- az izzadás megkönnyítése érdekében
- próbáljunk meg 15 percet bent tartózkodni, hogy meginduljon a méreganyagok távozása is az izzadással
- kijőve hűtsük le testünket, soha ne menjünk vissza felhevült testtel
- pihenjük ki a megterhelést, legalább olyan hosszasan, amennyi időt bent töltöttünk
- egy fürdőzés alkalmával (szaunával együtt) 3-4 alkalommal menjünk be, többször ne, ne terheljük túl a szervezetünket
Ha olyan fürdőbe járunk ahol szauna és gőzkabin is van, lehet felváltva is használni, hogy kevésbé legyen monoton.
Szauna alaprajzok

A szaunázás jótékony hatása

a keringési rendszerre
Hazánkban sokáig nem javasolták a szaunázást szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek. Ma már tudjuk, hogy a szaunázás egyfelől edzi a vérereket, másfelől a magasvérnyomás-betegségben szenvedőknél a kabinban való tartózkodás során átmeneti vérnyomáscsökkenés figyelhető meg. A szaunázás hosszútávon javítja a szívkoszorúerek keringését.
az immunrendszerre
A szaunázás során a rövid ideig tartó felmelegedés hatására olyan immunvédelmet segítő anyagok szabadulnak fel a szervezetben, melyek segítenek felvenni a harcot a fertőzésekkel szemben. A téli időszakban különösen érdemes heti rendszerességgel szaunázni, hogy megerősítetsük az immunrendszert a légúti fertőzésekkel szemben.
a bőrre és a hormonrendszerre
A szaunázás élénkítő hatással van a szervezetre, szépíti, tisztítja a bőrt, támogatja a sejtképződést. A szaunázás, illetve az azt követő hideg vizes zuhany javítja a bőr vérellátottságát, fokozza annak rugalmasságát, a vegetatív idegrendszerben és a hormonális szervekben – agyalapi mirigyben, mellékvesekéregben – pedig egyfajta pozitív stresszt vált ki. Mindez nemcsak felfrissülést hoz, de hosszútávon edzi, segíti a hormonrendszer működését.